
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 0.003 %/mA |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10858
Ext.Price$0.10858
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10858 | $0.10858 |
| 10 | $0.10737 | $1.07370 |
| 50 | $0.10618 | $5.30900 |
| 100 | $0.10518 | $10.51800 |
| 500 | $0.10418 | $52.09000 |
